9. TEMRİN ASANSÖR KABİNİ KAT SEVİYESİ AYARI - MIKTANIS İLE
9. TEMRİN ASANSÖR KABİNİ KAT SEVİYESİ AYARI - MIKTANIS İLE
Asansörler de kat seviyesi, kabin eşiği ile kat eşiklerinin aynı hizada olması demektir. Kat seviyesi kullanıcıların kabine girişinde çok önemlidir. İzin verilen fazla aşağıda yada yukarıda olması sonucu kullanıcılar kabine girişte veya çıkışta takılarak düşme-boşa gelerek düşme gibi kazalara neden olabilir.Bu nedenle kat seviyesi kontrolü her bakımda yapılmalıdır. Bu seviyenin bozulmasının sebepleri ise halatların uzaması, motor freninin kaydırması, mıknatısların yerinden oynaması gibi birkaç etken olabilir. 


Bu temrinde her tür sebepten oluşan kat seviyesi bozukluğunu mıknatıs ayarı ile düzelteceğiz.

Mıknatıs ile kat seviye ayarı için, öncelikle hangi katta seviye bozukluğu var ise ya
 da tüm katlarda var ise sırası ile tüm katlarda bakım için güvenlik önlemleri alınır. Kabin kata çağırılır ve kaç cm seviye bozukluğu olduğu ölçülür. Aşağı ve ya yukarı kaç cm olduğu ölçüldükten sonra kabin iki kayıt verilerek alt kata gönderilir. Daha sonra kabin üstüne çıkma kurallarına uyarak kabin üstüne çıkılır. Revizyon kademesinde kat mıknatısına yaklaşılır eğer kabin kattan örneğin 3 cm aşağıda kalmış işe mıknatıs 3cm yukarı doğru yerleştirilir. Tam tersi kabin 3cm yukarıda kalıyorsa kattan. Bu sefer mıknatıs 3cm aşağıya yerleştirilir.
Daha sonra güvenli bir şekilde kabin üstünden inilir ve test -kontrol yapılır. İşlem sonucunda seviye düzeldiyse iş tamamdır. Eğer hala bozukluk var ise tüm işlemleri tekrar ederek seviye düzeltilmelidir.           
Asansörler kat seviye ayarında kullanılan mıknatıslar ve kurulumları şöyledir;


ASANSÖR MONTAJ VE BAKIMI
SERKAN ŞEREN

0 Yorumlar