6. TEMRİN YARI OTOMATİK-ELLE AÇILAN-ÇARPMA KAPI BAKIM VE KONTROLÜ


ASANSÖR BAKIM VE ONARIMI
TEMRİN NO:  6
TEMRİN ADI: YARI OTOMATİK-ELLE AÇILAN-ÇARPMA  KAPI BAKIM VE                                                 KONTROLÜ- Asansör çarpma kapı-elle açılan kapı kontrolünde nelere bakılmalıdır.

Ø  Elle açılan kapılarda kapının kapanma hızı kontrol edilmelidir. Eğer hızı çok yavaş ve ya çok hızlı ise menteşelerin olduğu iç tarafta kapı yayı bulunur. Bu yay sıkılarak ve ya gevşetilerek. Hız ayarı yapılır. Her kat için yapılmalıdır. Eğer zemin kat ise kabin üste gönderilir. Diğer katlarda ise kabin üstüne çıkılarak revizyon modunda işlem yapılır.

Ø  Elle açılan kapılarda kapının kapanma sırasında yerine tam oturması ve yumuşak bir kapanış yapması için amortisör-diktatör denilen elaman kullanılır. Bu elemanın üzerinde bulunun vida ile ayar yapabiliriz. Deneyerek en uygun ayarda bırakılmalıdır. Eğer amortisörün üzerindeki lastik deforme olmuş ise ya da içerisindeki hidrolikte arıza varsa diktatör yenisi ile değiştirilmelidir.

Ø  Elle açılan kapılarda kapıyı kilitleyen ve kapının kilitlendiği sinyalini panoya gönderen bir kapı kilit mekanizması vardır her kat kapısında bulunur. Kabinin kata gelmesi ile kabine bağlı lirpomp un kilit manivela kolunu itmesi ile kapı açılır. Kapı kilit mekanizmasının kontakları ölçü aleti ile kontrol edilmelidir.

Ø  Elle açılan kapılarda kapı kilit mekanizmasını açıp kapayan eleman olan lirpomp kabin üzerinde bulunur. Lirpomp gözlemsel olarak kontrol edilir. Açıp açmadığına bakılır.

Ø  Elle açılan kapıların üzerinde bulunan bir cam vardır. Bu cam içerisinde tel vardır. Kırılmaya ve dağılmaya karşı korumak için. Camın sağlamlığı ve sabitliği kontrol edilir.

Ø  Elle açılan kapıların üzerinde açma kolu vardır. Bu kol kapıyı çekip açmamızı sağlar.sağlamlığı kontrol edilmelidir.


ASANSÖR MONTAJI VE BAKIM ONARIMI

HAZIRLAYAN: SERKAN ŞEREN

0 Yorumlar