10. Temrin ASANSÖR KAPI SIKIŞMA KONTAĞI DEĞİŞİM VE BAKIMI                      ASANSÖR KAPI SIKIŞMA KONTAĞI DEĞİŞİM VE BAKIMI

Asansör kapılarından tam otomatik kapıların mekanizmalarında kullanılır. Tam otomatik kapıların kabin ve kat kapılarının birbirine bağlı olarak çalıştığını biliyoruz. Bu çalışma sırasında kat kapısının yolcu ya da kargonun sıkışması gibi durumlar için önleyici bir rol yoktur. Kabin kapısı asıl açma ve kapama işlemini motor mekanizmasıyla yapmaktadır. Tam otomatik kapılardaki kapı kanatları kapanmaya başladığı andan itibaren mekanizma sürücü devresi tarafından kontrol edilir. Kontroller kapının kapanmasına kadar sürer. Sistemde iki türlü mekanizma kontrolü bulunabilir. İlk olarak asansörlerde tasarlanan mekanizmalarda mekanik olarak, kapı sıkıştığında kendini geri açmaktaydı. Ancak bu mekanizmalar sıkışan nesneyi algılayamadan zarar verebilmekteydi. Bunun yerine yeni nesil motor mekanizmaları çıkmıştır. Bu mekanizmada kapı kanatlarını hareket ettiren motorun devir sayısını takip eden bir sürücü devresi kullanılır. Sürücü devir sayısının olması gerekenden az olmasını belirli bir sürede algılayarak motorun çalışmasını kontrol edecektir. Doğru yönde motorun yapması gereken adım ya da devir sayısını belirlenen zamanda tamamlayamazsa kapı geri açılmaya başlayacaktır.


Mekanik olarak çalışan sıkışma kontağı mekanizmalarında elektriksel bir bağlantı bulunmaz. Yolcunun ya da nesnenin kapıya sıkışması sonucunda kapı mekanizması kapanmak için çaba sarf edecektir. Fiş-kontak sistemi kapı kapanmadığının bilgisini gönderene kadar mekanizma çalışmaya devam edecektir. Mekanizma bir kol vasıtasıyla kapıyı kapattığı için zorlanan kol eklem yerinden ters yönde kırılarak kapının açılmasını sağlayacaktır. Kapıyı geri çekmeye başlayacaktır. Ancak mekanizma sistemi zamanla yerini elektronik kontrol sistemlerine bırakmıştır.

İŞLEM BASAMAKLARI
1.      Asansörün kapı sıkışma kontağını kontrol etmek
2.      Asansörün kapı sıkışma kontağının değişimini yapmak

ÖNERİLER
1.      Tam otomatik kapılarda sıkışma kontağının mekaniksel olduğunu unutmayınız.
2.      Tam otomatik kapılarda motor sürücü devrelerinin çalışmasını kontrol ediniz.
3.      Sürücü devresi bilgilerini sürekli olarak güncelleyiniz. 

0 Yorumlar